Uke 11: Den første klimasmarte spydspissbonden takker for seg

Årsmøtet til Trøndelag Bondelag ble holdt 11. mars, og Klimabuzzen var parkert rett ved inngangsdøra. Viktigheten av landbrukets klimaarbeid og hensikten med Klimabuzzen ble tatt opp som ett av mange temaer fra talerstolen overfor de 100 deltakerne. Der takket også fylkesleder og klimasmart spydspissbonde, Petter Harald Kimo, for seg.

Petter Harald Kimo har vært fylkesleder i tre år, og har vært en sentral figur i klimaarbeidet i Bondelaget. Foto: Erica Hogstad Fjæran
Petter Harald Kimo har vært fylkesleder i tre år, og har vært en sentral figur i klimaarbeidet i Bondelaget. Foto: Erica Hogstad Fjæran

Petter Harald Kimo har vært fylkesleder i tre år, og har vært en sentral figur i klimaarbeidet i Bondelaget, både lokalt og nasjonalt. Han var den aller første deltakeren i prosjektet klimasmarte spydspissbønder før han gikk inn i rollen som fylkesleder. Petter har vært en tydelig stemme for å integrere klima i landbrukets daglige drift, og har opplevd endringer fokuset på og interessen for klimaarbeid i løpet av tida som fylkesleder og spydspissbonde.

Lettere å selge inn

– Jeg skulle ønske at jeg hadde noe mer kapasitet til å snakke om klima etter at jeg ble fylkesleder, men jeg har dratt inn klimaarbeidet som en del av innleggene mine så ofte jeg kan når jeg har vært rundt. Det har vært veldig nyttig å kunne bruke den informasjonen jeg fikk via møtene med de klimasmarte spydspissbøndene og å kunne dele erfaringer med engasjerte bønder over hele landet, sier Petter.

I løpet av Petters tid som fylkesleder har oppslutningen rundt klimakalkulatoren økt betydelig. Trøndelag har flest brukere av klimakalkulatoren, med 38 prosent av alle bøndene i fylket. Han opplever av forståelsen for at klimakalkulatoren har blitt et viktig verktøy for å dokumentere og forbedre klimaavtrykket på gårdene, har økt.

– Jeg føler at motstanden mot klimakalkulatoren har stilnet noe. Flere og flere skjønner at det er smart å ta eierskap i klimaarbeidet selv, i stedet for å få det i form av avgifter og noe politikerne trer nedover hodet på oss. Det er lettere å selge inn budskapet nå enn for tre år siden, sier Petter.

Et langsiktig perspektiv

Petter mener at klima burde være et fokus hos alle bønder i et langsiktig perspektiv, og at det ikke må overskygges av alle de andre sakene som er viktige her og nå. Han understreker at klimaarbeidet er avgjørende for framtida til landbruket og for å opprettholde norsk matproduksjon.

– Vi må tenke mye lenger enn årets jordbruksoppgjør. Hvis vi ikke presterer på klima, kommer det til å gå utover norsk matproduksjon. Vi må ta en større del av samfunnsansvaret og skjønne at vi er en brikke i det store bildet. Klimaet er utrolig viktig framover, sier Petter.

Nå skal Petter bli bonde på fulltid igjen og får mer tid til å bli en bedre agronom og dermed også en mer klimasmart bonde. Han samarbeider med sønnen, som er i ferd med å ta bachelor i husdyrfag, og tenker generasjonsperspektiv.

– Det har vært noen interessante år, og jeg har vært glad for muligheten jeg har hatt til å engasjere meg. Nå blir det godt å roe ned noe, og å fokusere på gården og familien. Jeg har en sønn som har fullstendig overtatt avlsplanen, og vi har forbedret avlsmaterialet i fjøset vesentlig bare på et par år. Vi skal fokusere på avl og godt grovfôr på gården framover, noe som både er godt for pengeboken og godt for klimaet, avslutter Petter.

Nå går Klimabuzzen sin Trøndelags-turné inn i den siste uka. Gå ikke glitt av de siste arrangementene før turen går videre mot Vestlandet. 

Kommende stopp på Klimabuzzens rute:

  • Lørdag 15. mars 2025
    Soknedal Innkjøpslag
    Soknedal, Trøndelag
  • Onsdag 19. mars 2025
    Hovedutvalgsmøte Trøndelag Fylkeskommune
    Trondheim, Trøndelag
  • Torsdag 20. mars 2025
    Landbrukskonferansen
    Stjørdal, Trøndelag

Hele reiseruta finner du her.

Felleskjøpet logo_tine  Nortura Norsk Landbruksrådgiving SA 
 
 KLF fmnorgesfor 
 
Hoff  FRA Gartnerhallen
 
qnsg geno tyr bondelaget
    
leaf-blue

Klimasmart Landbruk

Epost: post@klimasmartlandbruk.no

Postadresse: Klimasmart Landbruk, PB 9354 Grønland, 0135 Oslo. 

Meld deg på nyhetsbrev